Toeta lapsi uute kogemuste kogumisel

17.06.2023
Blogi
2 tüdrukut võrkkiigel

Kõik meist on kogenud, et pere ühine matk, ekskursioon või teatriskäik kingib pereliikmetele kosutavaid emotsioone, tugevdab suurte ja väikeste liitu, pakub lastele arendavaid kogemusi, kujundab nende maailmapilti ja loob mälestusi.

Nii mõnelegi lapsele, kes on hiljuti oma päritoluperest eraldatud, võib selline ettevõtmine olla esmakordne: näiteks elu esimene spaapuhkus või laevasõit või suvine matk koos telkimisega. Sellised koostegemised pakuvad lastele isiklikku tähenduslikku kogemust, mille kaudu saavad nad luua uusi seoseid ja küsida uusi küsimusi, mõelda värskeid mõtteid, tajuda maailma värvikirevust.

Seekordses suvises SEB Heategevusfondi peremajade taotlusvoorus laekus koostegemiste ideid kokku 46 asendus- ja perekodu perelt Tallinnast, Tartust, Valgamaalt, Ida-Virumaalt, Harju- ning Pärnumaalt. 

Koos Eestit avastama!

Millistest ühistest tegevustest või väljasõitudest unistavad lapsed, kes ei saa elada oma päritoluperes? 

Paljud (12 peret) lapsed koos perevanematega soovivad külastada mõnda Eestis asuvat seiklus- või mängumaad, et lapsed saaksid end ennastunustavalt tühjaks rahmeldada ning et pere saaks koos, rutiinist väljas olles, midagi põnevat ja toredat kogeda. Üks pere kirjeldab oma valikut nii, et keeruline on valida tegevust peres, kus kõik kuus last on erivajadusega ning väga pikka ja mitmepäevast üritust ei ole võimalik korraldada, kuna lapsed ei peaks vastu. Seetõttu on näiteks Lottemaale minek nii mõnelegi perele hea ja kindel valik, sest – missugusele lapsele ei meeldiks Lotte ja tema sõpradega lustida?

Teiseks populaarsemaks (10 peret) pereprojektiks on Eesti ilusate kohtade külastus – eriti atraktiivne on Saaremaa, sest sinna saab praamiga! Aga üks pere kirjutab hoopis nii: „Seekordne valik oli üksmeelne, kuna meil kõigil on omad unustamatud mälestused eelmisest Saaremaa reisist. Kuna majaga koos lähme väljasõidule viimast korda, sest seejärel lähevad osad lapsed iseseisvasse ellu elama, siis otsustasime teha üllatuse, ühe otsa lendamise näol. Lennureis oleks kõigile lastele esmakordne ja põnev kogemus, millest nad on unistanud juba pikalt.“

Loodusse ja matkaradadele

Aga on ka peresid (9 peret), kelle unistuseks on minna linnakärast ja -melust eemale, teha ühe-või kahepäevane matk mõnes vaikses looduskaunis kohas. Ühele perele on matkade korraldamine lausa traditsiooniks saanud ja nad viivad oma lapsi igal võimalikul juhul just loodusesse, et õpetada neile ellujäämist ekstreemsemates tingimustes kui turvalised koduseinad seda pakuvad. 

Kaks väikest lõigukest selle pere projektikirjeldusest: „Soovime õppida, kuidas saab tegutseda metsas, kui sul on väga vähe asju kaasas: mida süüa, juua, kuidas leida teed, kuidas magada jne. Lastele meeldib vaadata saateid ja filme, kus räägitakse sellisest ellujäämisest ekstreemsetes tingimustes. Meie tingimused ei ole ekstreemsed, aga see on siiski väljakutse ja kui saame sellega hakkama, siis laste enesekindlus kindlasti kasvab ja neil on lihtsam ületada raskusi elus.

Ühistegevuse jooksul õpime alati midagi uut, sealhulgas planeerimist ja üksteisega arvestamist. Need tegevused pakuvad noortele ka tänapäeval „vau“ efekti. Oluline, et nad saavad koos perega kogeda positiivseid emotsioone. Peale ühistegevust saame koos minna välja sööma, mis juhtub nüüd harva. See on hea võimalus õppida, kuidas kasutada raha ja teha valikuid. Koos söömine tekitab sooja pere tunnet. Kõik need tegevused aitavad ületada oma hirme, saada juurde enesekindlust ja veeta aega aktiivselt.“

Teiste seas oli veel põnevaid ja omanäolisi projekte, nagu näiteks fotosessioon mälestuste loomiseks, kontserdikülastus, küllaminek loomatallu jpm.

Vahvat kogemust on uhke jagada

Õnnestunud pereüritus annab lapsele peale elamuste ja kogemuste ka võimaluse oma sõpradele uhkusega rääkida, kus tema – nii nagu teisedki eakaaslased oma õdede-vendade ja vanemate seltsis – on käinud ning mida koos perega teinud.

Anna oma panus: toeta lastele olulisi pereüritusi 5 või 25 euroga. Nii aitad täituda asendushooldusel viibivate laste unistustel, pakud neile tavapere lastega võrdseid võimalusi ja soodustad uute peretavade kujunemist. Iga selline pereürituselt saadud kogemus annab lastele uut mõtteainet, mille kallal pureda, ja kutsub neid üles leidma uusi radu, mida avastada.

Seekordses taotlusvoorus esitasid projekte 16 peret järgmistest asendushooldusteenust pakkuvatest kodudest: MTÜ Maria ja Lapsed, Pärnu Laste ja Noorte Tugikeskus, SA Elva Laste- ja Perekeskus, SA Perekodu, Tallinna Lastekodu, SA Tilsi Perekodu, Kehra Perekodu, SA Tartu Perekodu Käopesa, Valga Perekeskus Kurepesa, MTÜ Avatud Värav, Tartu Laste Turvakodu, Vahtramägi MTÜ, MTÜ SPAK, SA Taheva Sanatoorium Asenduskodu, Tallinna Laste Turvakeskus ja Siimusti Lastekeskus Metsatareke.
 

Foto: Janko Ferlic | Unsplash