Kas oled „jõuluinimene“ või mida teha, kui sa pole „jõuluinimene“?

11.12.2020
Jõulusoovide puu
Kas oled jõuluinimene?

Jõulud on imeline aeg! Aeg, mis veedetakse koos pere ja lähedastega. Jõulukingid, pühadetoidud, head soovid, millegi ilusa ootus…

Või hoopis: jõulud on aasta kohutavaim aeg. Stress, mis kaasneb kohustuslike jõulurituaalidega. Kõik need kingitused ja jõulupeod… Kodu kaunistamine (loe: koristamine), lähedaste ootused…

Kogu see meid ümbritsev „jõulumüra“, mis võib mõjuda hoopis häiriva või koguni hirmutavana. Seest õõnsaks võttev sõit jõulukarussellil, millelt maha hüpata ei saa.
Sest sa soovid kogu hingest teistele rõõmu teha.
Sest sa soovid kogu hingest olla nagu kõik teised.
Sest sa soovid kogu hingest …

Kas sa tead, mida sa tegelikult soovid?
Kuidas siis jõuludest rõõmu tunda, kui need mõjuvad pigem kohustuste kuhjumise kui imede ajana?

Jõulud iseenda moodi

Selleks, et jõulud rõõmu tooks, ei pea hüppama (või lasta end lükata) jõulukarussellile ja tiirutama seal seni, kuni süda paha. Loo ise endale või oma perele selline jõulude tähistamise tava, mis sulle või su lähedastele kõige rohkem rõõmu toob.

Kui oled „jõuluinimene“, võid lähtuda traditsioonidest ja tunda rõõmu vanadest headest jõulutavadest. Sellest, et taas on käes aeg võtta karbist välja armsad jõuluehted, tuua tuppa kuusk, sebida pakkepaberite ja pühadekaartidega, varuda piparkoogitainast, hapukapsast ja verivorsti … Oh, see nimekiri tuleks tõesti pikk…

Aga kui sa pole „jõuluinimene“ ja sinus tõstab juba detsembri alguses pead kurikurb Grinch, siis loo oma jõulutavad! Sellised, mis sobivad sinu (pere) soovide või kommetega. Mõtle, mida sa tegelikult tahaksid teha ja milliseid jõule sel aastal igatsed.
Arutage läbi, mida sinu pere tahab teha!

Mis teie perele oluline on?

Kas sinu pere jõululoos on kingituste tegemise asemel oluline koos toimetamine? Näiteks kodu kaunistamine, toidu valmistamine või jalutamas käimine, lauamängude mängimine…

Kui olete leidnud enda jaoks vahva viisi jõule tähistada, anna sellest teada teistele olulistele inimestele. Suhtle oma sõprade ja sugulastega selleks, et teha kokkulepped kohtumiste ja külaskäikude suhtes.

Seleta neile avameelselt, kui tahad jõulude ajal oma väikese või suure pere seltsis kodus olla. Anna teada, et sel aastal sa külalisi oma kodus vastu ei võta. Räägi neile lahti see, kui olete otsustanud oma perega kingituste tegemise asemel võtta koos ette midagi toredat.

Loo oma pere väärtustele ja soovidele vastav jõuluaeg, et tunda rõõmu suhetest ja suhtlemisest, sest inimesele pakuvad suurimat heaolutunnet turvalised ja toetavad suhted.

Ole teadlik sellest, milliseid traditsioone soovid oma peres luua ja miks. Kas teie jaoks on oluline jätkata vanu tavasid, mis loovad turvalisust ja järjepidevuse tunde või soovite jõuluaja veeta omal moel üksteisele rõõmu valmistades?

Kelle ootustele sa tahad vastata?

Mõtle sellele, kelle ootustele ja miks sa tahad jõulude ajal vastata. Kas sind ümbritsev maailm (sugulased, sõbrad, meedia) esitab selliseid ootusi, mille täitmine on sulle tegelikult kurnav ja sa oled väsinud veel enne, kui pühad kätte jõuavad?
Hoolitse selle eest, et saad olla jõulude ajal nii, nagu sulle on hea! Kas sa oled lapsevanemana piisavalt rahulolev ja ei pea muretsema tohutu kiirustamise pärast ning kas suudad pakkuda oma lastele rahulikku jõulumeeleolu?
Kujuta ette, millist emmet või issit sinu lapsed tahavad jõulude ajal enda kõrval näha. Kas oled oma kõige lähedasemate jaoks olemas puhanuna või rabeled selle nimel, et jõuaksid teha enne jõulude saabumist kõike ja kõigi teiste heaks?

Võta aeg maha!

Võta terve perega teadlikult hoog maha, kui te tegelikult seda vajate. Kas oled juba ette väsinud sellest möllust, mida arvad saabuvat, sest tundub oluline jõuda kõikjale, kuigi tegelikult tahate lihtsalt kodus olemise mõnusat rahu ja vaikust nautida?
Ole oma pere jaoks lihtsalt täie tähelepanuga olemas. Te võite ju terveks jõuluajaks jääda koduseinte vahele ja rõõmustada selle mugavuse, hubasuse ja ilu üle, mida oled koos teiste pereliikmetega oma kodus loonud.

Luba endale olla jõuluajal omamoodi, et tunda heameelt endast ja lähedastest. Ole jõuluajal kohal – siin ja praegu. Pane tähele, kes ja mis sind ümbritseb ning võta aega aeglaselt rõõmu tundmiseks!

Häid jõulumõtteid ja jõuluaega!

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.
Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev.

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.

Autor: Auli Andersalu-Targo, koolipsühholoog, Gordoni perekooli koolitaja Perekeskuses Sina ja Mina