Peremajade tagasiside: tõus treppidel kõrgusesse, sest on ju liikumisaastal

24.07.2023
Tagasiside
Treppidel astuvad jalad

Tallinna Laste Turvakeskus Lilleküla pere võttis ette Tallinna Teletorni tõusu - treppidel kõrgusesse, sest 2023. on ju liikumisaasta!

Turvakodu sotsiaaltöötajad jagasid: „Natuke võttis ikka kõhedaks küll - kas suudame giidi saatel tõusta 920 trepiastet, ebamäärases kõledas kitsas koridoris? Start oli algul ikka nalja ning lustiga, siis jäi meeleolu tasasemaks. Giid näitas veel ette, kuidas jooksjad läbivad -  paar astet võetakse korraga ning lõigatakse trepikäänakuid. Jooksjaid meist ei saanud, läksime hanereas. Lapsed kibelesid kiiremini ning võhma neil jagus. Ajapikku jäi tempo aeglasemaks. Nii 14. ja ka 19. korrusel pudises meie seltskond kaheks, osad neist jätkasid ülespoole rühkimist, osad meist läksid liftiga ning 2 korruse pärast olimegi „taevas“. 21. korrusel oli võimalik energiat taastada ja võrratud vaated pakkusid elevust. Samuti igasugused põnevad atraktsioonid. Kõik lapsed olid esimest korda Teletornis.

Alla tulime juba kõik liftiga ja Teletorni õuel pidasime pikniku - sõime maasikaid ning kaasa tehtud võileibu ja pirukaid. 

Lapsed rääkisid oma mõtteid koosoldud ajast turvakodus. Üks lastest jagas: „Turvakodus saadi aru, et ma olen suureks kasvanud ja mul on oma arvamus ja mitte ainult vanema arvamus“. 

Järjekordselt saime kogeda, et ükskõik kui vana on laps, ta tahab suhelda, eriti veel vabas keskkonnas. Ja tõepoolset, need tunnid, mis me koos olime, ei märganud, et keegi oleks mobiilis surfanud. Suverõõmu kõigile!“

Talinna laste turvakeskus on kõige vanem turvakodu Tallinnas, kus võib korraga viibida kuni 14 last vanuses 3 kuni 17 eluaastat, enamasti on lapsed vanuses 7 kuni 14. Lapsed satuvad turvakodu teenusele väga erinevatel põhjustel ning laps eraldatakse perekonnast, kui kodune keskkond ei ole kasvava ja areneva lapse jaoks sobiv või kui tema turvalisuse ja heaolu huvides ei ole võimalik teda perekonda jätta. Levinuimateks põhjusteks on hulkurlus, kodune hoolimatus, perevägivald, vanema alkoholism või narkomaania ning vanema töötusest või pere vaesusest tingitud elukoha kaotus.

Pere koostegemine leidis aset SEB Heategevusfond annetajate toel.

Anna oma panus: toeta lastele olulisi pereüritusi 5 või 25 euroga. Nii aitad täituda asendus-hooldusel viibivate laste unistustel, pakud neile tavapere lastega võrdseid võimalusi ja soodustad uute peretraditsioonide kujunemist. Iga selline pereürituselt saadud kogemus annab lastele uut mõtteainet, mille kallal pureda, ja kutsub neid üles leidma uusi radu, mida avastada.


Foto: Bruno Nascimento | Unsplash