Peremajade tagasiside: sõit Saaremaale on kui välismaale sõit

28.08.2023
Tagasiside
Sebra Muhu Jaanalind talus

MTÜ Maria ja lapsed perekodu ühes peres elavad 4 last ja noort ning perevanem. Pere ütleb enda kohta, et nad on ühtehoidvad ning uudishimulikud, valmis alati midagi uut proovima. Nend pere koostegemine viis sel suvel Muhu- ja Saaremaale.

Perevanem Maarika jagas koostegemise muljeid: „Meie pere väljasõit sai alguse nii, et sõitsime kodust välja varahommikul. Lapsed väga ootasid seda reisi, eriti oodati just seda, et saab praamiga sõita. Selgitasin lastele, et milline praam on ja kus asub Saaremaa. Selle pika selgitustöö peale arvasid lapsed ikka, et nad lähevad välismaale, mitte seda, et Saaremaa on Eestimaa.

Aga eks ta ju omamoodi nii olegi, sest Saaremaale nii tihti ei saa ja kui saab, siis jääb selline tunne, nagu sõidaks välismaale. Kõige rohkem meeldis lastele Muhumaal asuv Jaanalinnu talu, kus oli peale jaanalindude ka sebrad, kängurud, okassead ja alpakad. 

Saarel ööbimine pidi algul meil telgis olema, aga selgus, et me mahume kõik minu hea tuttava majja ära ning tegime lastega otsuse jääda ööbima ikkagi majja. Kui tore oli vaadata, kuidas jagati voodeid ja seda, kus keegi magama hakkab - kõik said omale soovitud koha.  Esimene õhtu said lapsed ka saunas käia, mis oli väga tore kogemus kõigile, sest kodus meil sauna ei ole.  Hommikul pesti hambaid õues, see lastele väga meeldis, sest oli midagi mida jällegi kodus me ei tee. 

Saaremaal ringi sõites said lapsed  näha, kuidas ehitati rookatust ja maju, kus inimesed vanasti Saaremaal elasid.  Käisime ka sõjamuuseumis, kus lapsed said sisse minna  autodesse, mis olid väga vanad. Arutasime lastega, kuidas vanasti elati ning saime teada, et elu oli hoopis erinev tänasest. Vaatetornidesse ronisid lapsed ka suure rõõmuga, ka meie väiksem tüdruk oli väga vapper ja kõndis üles välja. Ka tuulikud olid põnevad, seal sai ka vanu traktoreid katsuda ja peale ronida. Arutasime õhtul lastega, et mida nad nägid ja mis neile meeldis. Eriti pakkus lastele ikkagi huvi elu vanal ajal. 

Ma väga püüan oma pere lastele midagi edasi anda ja loodan, et neile jäi hea ja õpetlik mälestus Saaremaast. Ise õppisin seda, et lastega pikad väljasõidud on küll väga vastutusrikkad, aga annavad ka palju rõõmu ning rahulolu.“

Pere koostegemine leidis aset SEB Heategevusfond annetajate toel.

Anna oma panus: toeta lastele olulisi pereüritusi 5 või 25 euroga. Nii aitad täituda asendus-hooldusel viibivate laste unistustel, pakud neile tavapere lastega võrdseid võimalusi ja soodustad uute peretraditsioonide kujunemist. Iga selline pereürituselt saadud kogemus annab lastele uut mõtteainet, mille kallal pureda, ja kutsub neid üles leidma uusi radu, mida avastada.


Foto: Muhu Jaanalind