Perede jõulusoovid: robottolmuimejast ponisõiduni

18.12.2021
Jõulusoovide puu
Jäätunud külmkapi sisemus

Perede ühised soovid jõuluvanale on väga erinevad ja sõltuvad palju sellest, millised lapsed peres kasvavad. Tänavuste jõulude üheks populaarsemaks jõulusooviks on robottolmuimeja, mida ootab jõuluvanalt mitu peret. „Lapsed on meil robotimõttest väga elevil ja praegu käib lausa konkurss talle nime väljamõtlemiseks,“ kirjutas ühe pere vanem. 

Ühes Viljandimaa peres kasvab kuus last. Kõik on tragid tegelased – käivad huviringides ja õpivad hästi. Probleem on aga selles, et perega koostegemisteks kipub aega nappima. Nimelt võtab elamise koristamine väga palju aega. Nii avastaski üks pere poiss, et ohoo … robottolmuimeja säästaks aega tüütult koristamiselt. „Ma tean, et ühes kodus pandi robot telefonist käima ja inimesed läksid hoopis matkale. Tulid õhtul pimedas koju ja kogu tuba oli puhas,“ seletab tema vend asjatundlikult. 

Siis oleks vanematel rohkem aega!

Teinegi pere, kus lapsi sirgumas viis, unistab just robottolmuimejast. „Lapsed soovivad, et keegi aitaks perevanemaid kodutöödes, sest siis oleks vanematel rohkem aega lastele. Meil ei ole võimalik palgata päris koduabilist, aga robot oleks suureks abiks,“ kirjutas perevanem jõuluvanale. „Muidugi loodavad lapsed ka seda, et robot tuleb nende tubadesse koristama, eks näis – äkki tulebki!“

Mõnikord võib juhtuda, et rutiinsed kodutööd rikuvad lausa tuju ära ja päriselt ka ei olegi nende jaoks aega. Põlvamaal elab pere, kus kasvab kolm väga tegusat teismelist. Nende päevad on toimetamisi täis. Ühel päeval tegi pere vanim poeg Kaith ettepaneku, et aitab jamast – aeg on edasi arenenud ja paljudes kodudes teevad koristamistöid robotid. „Meil võiks olla ka selline abiline, jääksid ära nääklemised, solvumised ja süümekad,“ leiab ta.  

Mõistagi on robotist palju abi siis, kui kodus on lemmikloom. Ühes Rakvere peres kasvab neli last ning kõigi laste suureks rõõmuks on neil ka koer – labrador Odeliina. Tema on kõigi lemmik, aga üks suur probleem on Odeliinaga küll – ta ajab hirmus palju karva. „Mõnikord on lausa kolm korda päevas vaja tolmuimejaga maja üle käia ja see võtab väga palju aega, mil saaksime hoopis lastega midagi koos teha,“ räägib perevanem. „Sestap jätaks koristamise roboti hooleks ja ise mängiks parem lastega, loeks neile raamatut ette või vaataks koos multikaid.“ 

Praktilised vajadused – vaip, akutrell, külmkapp…

Ühe viielapselise pere perevanem kirjutas jõuluvanale nii: „Meie pere kõik lapsed on erivajadusega. Nad on rõõmsameelsed ja toredad ning meie meelisasjaks on õhtuti koos televiisorit vaadata. Eriliste vajadustega erilised lapsed on aga tihtipeale rahutud ja nad ei taha üksteisele liiga lähedal istuda. Nii mõnigi kord sätitakse end hoopis diivani ette põrandale. Meile kuluks väga ära suur ja pehme vaip, millel lapsed saaksid mängida ja vajadusel ka istuda. Mõnus vaip oleks parim jõulukingitus ja see tooks rõõmu kogu meie perele!“ 

Põlvamaal elavale perele kuluks ära akutrell. Ikka tuleb ju ette olukordi, kus on vaja seina sisse auk puurida, et saaks midagi üles riputada. Töömehe kutsumine ja ootamine oleks tüütu, seda enam, et peres kasvav kaheksanda klassi poiss Sander on tööriistadega väga osav ja saab ise koduste pisitöödega hakkama. Tal on praegu käsil ka loovtöö, mille raames Sander meisterdab oma kätega valmis arvutilaua. Ja kevadel on perel plaanis teha peenrakaste, mille ehitamisel lapsed tahavad samuti kaasa lüüa. Seega, jõuluvana – palun too kuuse alla akutrell!

Ida-Virumaal elaval perel on aga külmkapp kuidagi väikseks jäänud ja kipub seetõttu väga kergesti segamini minema. Alailma on jäätised kadunud või hoopis kuskile hakklihade vahele sattunud! Seega, kui jõuluvanal vähegi jaksu on, siis võiks ta sellele perele tuua kahepoolse külmkapi, kuhu kogu söögikraam lahedalt ära mahub. 

Ühiseid elamusi pole kunagi liiga palju

Pered hindavad väga kõrgelt ühist aega. Nii ootab üks pere spaa kinkekaarte, et saaks minna koos veemöllu tegema. „Oleme käinud perega veepargis lõbutsemas. Sellest on saanud meie pere traditsioon ning lastele midagi, mida nad väga ootavad. Oleks tore leida kingikotist H2O Viimsi Spa kinkekaarte,“ kirjutab perevanem. 
Ka ühine teatrikülastus on midagi, mida lapsed pikisilmi ootavad. Tartumaalt pärit pere soovib teatripileteid, sest teatriskäigud on selle pere tava. Veel ei ole teada, millist tükki vaatama minnakse, kuid nagu ütleb perevanem, on kõige olulisem, et saab minna koos. 

Järvamaal elab üks matkahuviline pere, kes soovib minna ühisele militaarmatkale. Perevanema sõnul annaks militaarne elamusmatk uusi teadmisi ja oskusi. Sellepärast oleks hea teha seda pädeva instruktori juhendamisel. „Tahame õppida, kuidas minimaalse varustusega metsas hakkama saada. Näiteks kuidas püstitada telkmantlist varjualust, looduslikku vett filtreerida, katelokiga matkatoitu valmistada ja tikkudeta tuld teha,“ selgitab perevanem. 

Tartumaal kasvab asenduskodu peres kaks teismelist poissi ning põnevus võlub neid üliväga. Perevanem leiab, et suurepärane elamuskingitus nende perele oleks seiklus põgenemistoas. „Adrenaliinirohked elamused, põnevad väljakutsed – need köidavad meie poisse. Seiklus põgenemistoas ei ole lihtsalt seiklus, vaid väljapääsu leidmiseks on vaja panna proovile teadmised, oskused, leidlikkus ning kindlasti on olulisel kohal meeskonnatöö. Perevanemad osaleksid ka, kuid tõsi, ilma meie pere poisteta me ei julgeks sellisesse kohta siseneda,“ muigab perevanem. 

Ühes Tallinna peres kasvab kuus suurt loomasõpra, kes igal võimalusel veedaks aega loomadega, eriti just ponidega. Perevanema sõnul on loomade teema laste hulgas kesksel kohal – kes soovib lemmikloomaks hamstrit, kellel on plaan saada suurena loomaarstiks ning kes võib lõputult loomi jälgida. Loomaaias on nad käinud mitmeid kordi, kuid nüüd tahaks just linnast välja ja loomadele lähemale. „Lapsed on mõttest, et nad saaksid ponidega sõita, juba väga-väga elevil,“ lisab vanem. 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. 

 

Teen püsiannetuse