Jõulupuu: Silmist loetud soovid ehk eriliste laste jõulukingid

7.12.2022
Jõulusoovide puu

Eestimaa asendus- ja perekodudes elab lapsi, kes on natuke erilisemad – mõni on suur rahmeldaja, mõni räägib ainult pilkude keeles, mõne päevad mööduvad vaid voodis ja mõnel kestavad mängud kauem kui lastel tavaliselt. Üks on aga kindel – nad kõik ootavad pikisilmi jõuluvana, kellel kotis just neile mõeldud armas kingitus!

Pärnumaal elav 9-aastane Tauno on suur tegutseja ja eriliselt toimekas. Tema kohta käib ütlus „ei püsi pudeliski paigal“. Terapeudid soovitavad Taunole tegelemiseks joonistamist, värvimist ja lõikamist, aga ega see Tauno jaoks teab mis meelistegevus polegi, sest ta tüdineb ruttu. Tema tahaks hoopis puslesid kokku panna või veel parem – legoklotsidest meisterdada. Eriti meeldib talle ehitada koos täiskasvanuga, kellega Tauno saab oma fantaasiamõtteid jagada. Ta alati seletab, mida ja kuidas ta ehitab ning mitte kunagi ei tohi valmis saanud maju taas tükkideks lammutada. Probleem on aga selles, et Taunol on nüüd legoklotsid otsas. Kui jõuluvana tooks ehitusmaterjalidele natuke täiendust ehk poetaks kuuse alla uue lego, siis küll Tauno juba teaks, mida tema ehitada tahab.

Muusika teeb elu värviliseks

Lääne-Virumaal elab Veiko (12) ning mängukaaslaste leidmine ja sõprussuhete loomine on poisi jaoks päris paras kunsttükk. Veiko suur armastus on muinasjutufilmid ja multikad ning eriti naudib ta filmimuusikat. „Oma lemmiktegelaste laule teab ta paljusid peast ja laulab heatujuliselt kaasa,“ selgitab perevanem. Ta kiidab Veikot kui suurt abilist: noormees aitab meelsasti kodutöödes – katab kenasti laua, kastab suvel peenraid, riisub sügisel mõnuga lehti ehk on igati vahva noormees. „Oleks tore, kui ta saaks lemmiklugusid nautida rahulikult oma toas ja muusikasse süveneda siis, kui koolis olles koduigatsus suur või kurbus ligi hiilimas. Veiko rõõmustaks väga MP3-mängija üle.“

Muusika võlub ka 17-aastast Kirilli. Downi sündroomiga noormehe lemmiktegevuseks on muusika kuulamine ja selle järgi tantsimine, kuid Kirillil ei ole makki, millega saaks CD-plaate mängida. Kirilli suur soov on saada jõulukingituseks päris oma magnetoola, millega saaks kuulata muusikat igal ajal ja nii saata mööda pikad talveõhtud lõbusalt koos lemmiklugudega. 

12-aastane Tarvi on asjalik noormees, kellele meeldib väga aias tegutseda ja perevanemaid kõikvõimalikes töödes aidata. Tarvi tegeleb lausa kahe spordialaga – käib ujumas ja judotrennis. Muusika aitab Tarvil rahuneda ning paremini oma tunnetele keskenduda. „Oleks hea, kui ta saaks jõuludeks MP3-mängija kõrvaklappidega, sest nii saaks ta soovi korral kohe oma lemmiklugusid kuulata,“ kirjutas perevanem jõuluvanale.  

Erilisele Sandrale (16) mõjub muusika kui hingepalsam – ta kuulab seda otsekui võlutult ja kiigutab ennast selle saatel. Sandra ei räägi ja tema kontakt ümbritsevaga on häiritud. Muusika näib aga olevat tee neiu hinge, sest helisid kuuldes muutub ta silmanähtavalt rõõmsamaks ja tema silmad löövad helgelt särama. Ta armastab igasuguseid interaktiivseid ja häält tegevaid mänguasju ning kingitusena rõõmustab Sandrat valgusmänguga laulev öökull, mis pakuks talle positiivseid emotsioone. 

Mängud, mis kestavad kauem

Mõne lapse mängud kestavad kauem kui tavaliselt. Nii on ka erilisel 17-aastasel Andreasel. Tema lemmiktegevuseks on autodega mängimine, ka arvutis eelistab ta autode võidusõidu ja kihutamise mänge. Ning kui Andreas õues rattaga sõidab, siis mängult on ta hoopiski auto! Robootikaringis käivale autohuvilisele Andreasele teeb suurt rõõmu leida jõuluvana kingikotist uus mänguauto. Sellega jätkub mängu kauemaks! 
Sandrit (16) võluvad kõik suured ja vägevad masinad nagu kopad, ekskavaatorid ja traktorid. Ta võib neid vaadata lõputult ja kui Sander saaks valida, mismoodi aega veeta, siis teeks ta seda mõne ehitusplatsi ääres masinate tööd jälgides. Masinahuvi on nii suur, et Sander on selle käigus tundma õppinud kõiki masinaid ja masinamarke. Nii ootab Sander ka jõuluvanalt kingituseks Bruder-Cat miniekskavaatorit. 

Tartu tüdruk Liisbet (12) on väga suur koerahuviline. Tegus piiga satub vaimustusse ja hakkab rõõmsalt käsi plaksutama, kui näeb tänaval inimesi koertega jalutamas. „Kui tal aga endal üks rihma otsas jalutav ja haukuv mängukoer oleks? Oi seda rõõmu ja kilkeid...,“ ütleb perevanem. Liisbet ei räägi, vaid väljendab end kilgetega. Jõulusooviks saigi Liisbetil vanema abiga kirja nii: kingituseks võiks olla FUR REAL jalutusrihma otsas kõndiv koer. 

Daniel (10) on väga loominguline ja andekas joonistaja. Tal kulub paberit ja pliiatseid virnade viisi. Perevanema sõnul sobib Danielile kingituseks tahvel, kuhu saab joonistada ja kirjutada, selle siis ära kustutada ja uued pildid teha. „Selline lõputu joonistamisvõimalusega tahvel teeb Danieli väga rõõmsaks. Temal juba joonistamisideedest puudu ei tule,“ on perevanem kindel. 
Kõige väiksemate kingitused

On lapsi, kelle maailm on eripära tõttu rohkem piiratud, näiteks ei saa nad liikuda või suhtlevadki vaid valguse ning helide kaudu. Jõuluvana ja kingitusi ootavad nad aga sellegipoolest! Pisike Milana (2) ei liigu, kuid terasele tüdrukule meeldib jutustada ja laulda ning ta ütleb püüdlikult sõnu järele. Teda huvitavad värvilised lõbusad lelud, millel on nupud ja mis teevad häält. Fisher Price’i lõbus laiskloom on just selline mänguasi, millega Milana saaks kaua-kaua mängida ja mis väikest tüdrukut ka arendaks. 

Tartus elava Rebeca (4) päevad mööduvad suuremalt jaolt voodis, kuid ta naudib väga valgust ja erinevaid helisid. Temale toob perevanema sõnul jõulurõõmu Fisher Price’i muusikaga projektor Jõehobu. See mänguasi mängib rahustavaid helisid ja samal ajal kumab õrnalt valgust.  

Õrna helendust armastab ka 2-aastane Ron, kes samuti veedab aega peamiselt voodis. Ron on väga hellake, kuid kahjuks ei oska ta oma halba enesetunnet või paha tuju muudmoodi väljendada kui nuttes. „Ta armastab väga helisid ja tuttavaid hääli,“ ütleb perevanem. „Nutule reageeriv öölamp aitab helide ja värvide abil poisil rahuneda.“ 

Enamikul lastel on kaisukad, keda raskel hetkel kallistades tuju paremaks läheb ja kes turvatunnet ning jõudu annavad. Ka Svenile (12) meeldivad üle kõige kaisuloomad ja ka kaisus olemine. See rahustab ja aitab unel paremini tulla. Sven, kes küll ei räägi, oskab lähedusest väga lugu pidada, ta naudib hääli ja muusikat. Jõuluvanalt ootab Sven valguse ja muusikaga kaisujänest. „Ma usun, et see meeldib Svenile väga, kui kaisuloom teeb valgust ja pimedas valgustab,“ leiab perevanem. 

Pehmust ja mõnusat olemist

8-aastane Mihhail ei kõnni ega räägi. See aga ei tähenda, et Mihhail seltskonda ei armastaks. Vastupidi – talle meeldib, kui temaga suheldakse ning vastu kingib Mihhail maailma avalaima naeratuse. Mihhail naudib üle kõige vannis käimist, kuid sellega on üks probleem – veest välja tulemise hetk on ebamugav ja külm. Perevanem mõtles välja olukorrale leevenduse ja kirjutas jõuluvanale nii: „Mihhailile kuluks ära soe ja pehme vannipontšo, mille sisse saab poisi pärast vannimõnusid toredasti mässida.“

16-aastane Iris kasvab peres, kus sirgub viis erivajadusega last. Abivalmis ja siiras Iris on aga natuke külmakartlik ja temale võiks jõuluvana kingikotis leiduda pehme tekk-pusa. Küll selle sees oleks tore mõnuleda ja oma lemmiktegevusi teha. Nimelt meeldib Irisele väga muusikat kuulata ja joonistada. 


Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 või 25 eurot ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori iseseisvasse ellu astumisel hariduse omandamisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. 

Teen annetuse


Pildi joonistas Laura