Jõulupuu: Selle aasta tehnikakingihitt: LED-ribad

8.12.2022
Jõulusoovide puu

Jõuluvana saab igal aastal väga palju kirju, kus soovitakse erinevaid tehnikaseadmeid kõlaritest ja kõrvaklappidest nutikelladeni välja. Tänavune tehnikavaldkonna jõulukingihitt on aga värvilised LED-tuled, mida on lihtne oma tuppa üles sättida ja mille abil saab luua väga mõnusaid meeleolusid. 

Viljandimaa tüdruk Kristi (14) käis hiljuti tuttaval külas ja nägi seal LED-tuledega kaunistatud tuba. Ruum nägi nii äge välja, et tüdruk sai sealt mõtte, kuidas tahaks ka oma tuba niimoodi värviliste tuledega tuunida. „LED-tulesid on hästi lihtne paika panna ja minu tuba on selline pimedapoolne, sest otse akna taga kasvab suur puu. Tuledega saab tuba väga palju mõnusamaks muuta,“ ütleb ta ja lisab, et loodab väga jõuluvana kingikotist leida 8 meetrit tulesid. 

Ka pere nooremal õel Anna (8) on sama soov. Tal on koguni täpselt välja vaadatud, kuhu ja kuidas ta tuled oma tuppa üles sätiks. Lääne-Virumaal elav Liisa (14) loodab samuti saada LED-ribasid oma toa kaunistamiseks. „Minu toas oli suvel remont ja seinad on üle värvitud heledaks. Tahan pimedal ajal oma tuppa rohkem valgust ja värve, LED-ribadega saab väga ägedaid jõulumeeleolusid luua,“ selgitab ta.

Unistus oma droonist

15-aastane Andres õpib hästi ja teeb kõvasti sporti. Ta võtab rõõmuga osa kõigist oma pere üritustest ja eriti meeldib talle väljasõitudel käia. Tal on igasuguseid hobisid – Andres on pikka aega harrastanud ujumist ja päris pikalt tundnud huvi kõikvõimalike tehnikavidinate vastu. Pole ka ime, sest ta lööb kaasa tehnikaringis, kus masinatest kõike teada saab. Hiljuti avastas Andres veel ühe põneva tegevuse – discgolf’i mängimise. Nimelt on tema kodu juures discgolf’i rada ja viimaseks sünnipäevaks sai Andres endale ka mänguketttad. „Mõnikord aga juhtub, et ketas lendab tuulega ei-tea-kuhu. Annab ikka otsida! Ma mõtlen, et drooniga oleks väga hea ülevalt vaadata, kuhu ketas kadus ja üldse mind on hakanud ka drooniasjandus huvitama,“ räägib Andres. Niisiis on tema jõulusooviks droon!

Tehnikasaavutused paeluvad ka 11-aastast Kevinit, kes samuti unistab oma droonist. Ta on peres noorim laps, kellel juba sihid eluks paigas. Kevini suur unistus on saada põllumeheks. Ta teab, et tänapäeva põllumees peab olema haritud ning sellepärast õpib Kevin väga hoolsalt. Tulevane põllumees peab jagama ka tehnikaasjandust ja masinad on Kevinit köitnud pisikesest peale. „Koolis on neil uue valikainena leiutamise tund ja praegu loovad poisid seal oma esimest leiutist – valmib elektrooniline rahakassa,“ kirjutab perevanem. „Kevin tulevase põllumehena teab hästi, et oma põldudel tuleb hoolega silma peal hoida ja et põllumajandus on muutunud väga interaktiivseks. Drooni abil saabki põldudel hästi silma peal hoida ja just seda tahab Kevin oma drooniga teha.“ 

Nutikell, printer ja blender

Nutikell on olnud viimaste aastate üks soovitumaid jõulukingitusi. Ka sel aastal loodavad paljud lapsed jõuluvana kotist leida nutikella. Üks neist on 16-aastane Kert Lääne-Virumaalt. Ta on väga liikuv ja sportlik noormees. Läbi aegade on Kert tegelenud erinevate spordialadega kergejõustikust poksini. Praegu veedab noormees tihti aega jõusaalis. Nutikella pole Kerdil seni olnud, kuid ta tunneb sellest puudust, sest kella abil saab oma sportimisel silma peal hoida. Sellepärast loodab Kert sel aastal jõuluvana kingikotist leida nutikella. 

Pärnu poiss Andres (14) elab väga kaasa maailmas toimuvale ja on üsna mures. „Tema huvi selliste globaalsete teemade vastu nagu poliitika ja majandus on noore inimese kohta lausa erakordne,“ sõnab perevanem. „Andres jälgib innukalt uudiseid ja temaga on äärmiselt huvitav päevapoliitika teemadel vestelda.“ Eluga kursis olemine muudab aga Andrest üsna ärevaks. „Mis juhtub, kui elekter pikemaks ajaks ära läheb? Kuidas me siis hakkama saame?!“ muretseb ta. „Ma soovin, et jõuluvana tooks mulle korraliku akupanga, et saaksin elektrikatkestuse ajal seadmeid laadida ja jätkuvalt end uudistega kursis hoida.“

Kristini (16) huvi puudutab aga kaudselt hoopis käsitööd. Tal on kogu aeg vardad või heegelnõel näpus ning võib küll öelda, et Kristin on väikest viisi käsitöösõltlane. Talle meeldib otsida arvutist ideid ja mustreid uuteks näputöödeks. „Arvutist aga on mustreid päris paha vaadata, palju parem oleks asi välja printida ja sealt näpuga järge ajada. Jõuluvanalt palun tindiprinterit, et saaksin mustrilehti välja printida,“ sõnab ta. „Ma loodan, et see pole jõuluvana jaoks liiga raske ja ta jõuab ikka tuua…“

11-aastane Põlva tüdruk Maria elab noorele eale vaatamata väga kiiret elu. Ta käib tantsutrennis, klaveritundides, kokandusringis, armastab teha käsitööd ja joonistada. Päevad on mõnikord nii tihedad, et koolist tulles pole aega enne trenni korralikult süüagi. Sellisel puhul oleks hea kiiresti mingi lihtne ja toitev suupoolis kokku suristada. Maria valis oma jõulusooviks blenderi just selle mõttega, et oleks võimalik kiiresti valmistada toitvaid ja tervislikke kokteile. „Teeksin neid endale, aga tahan pakkuda ka kogu meie perele. Mulle meeldib väga erinevaid kokteile valmistada,“ sõnab ta. 

Foto- ja videohuvi

Oksanal (12) ei ole veel oma telefoni, kuid ta on sõprade telefonidega teinud väga ilusaid pilte. „Tundub, et Oksanal on fotograafia peale silma – ta näeb asju kuidagi huvitavalt ja tema pildid on väga erilised ning ilusad,“ ütleb perevanem. „Ta on ka ise hästi huvitatud sellest, kuidas teha pilte veel paremini. Ma usun, et temale oleks küll praegu vahvaks jõulukingituseks laste digikaamera. Nii saab ta igal ajal pilti teha ja ei peaks küsima telefoni kogu aeg teistelt laenuks.“ 

14-aastane Tartu neiu Karina on aktiivne tiktokker, kes jagab oma jälgijaskonnaga tantsuvideoid. Just sotsiaalmeediast saadav tagasiside annab Karinale eduelamust, mis mõnikord koolitegemistest puudu jääb. Karina on ka väga osav tantsija ja tantsude looja. Natuke vajab aga järeleaitamist IT-tehnika ja sellepärast soovib ta jõuluvanalt uusi kõrvaklappe ja mikrofoni. 


Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori iseseisvasse ellu astumisel hariduse omandamisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.

Teen annetuse


Pildi joonistas Keity