Jõulupuu: Palju põnevaid hobisid kalapüügist fotograafiani

5.12.2022
Jõulusoovide puu

Jõulukingisoovid on tihtipeale seotud hobidega, millega lapsed tegelevad. Ja harrastusi leidub tõesti põnevaid! Eesti eri paigus on tegutsemas osavaid noori kalamehi, jalgpallureid, ratsutajaid, joonistajaid, käsitöölisi, loodushuvilisi… Jõuluvana toetab kõiki neid hobisid suurima rõõmuga, sest teab hästi, et huvialadega tegelemine on üks kõige nauditavamaid asju üldse.

Viljandimaal elavat Karelit (13) kutsuvad kalaveed. Kõik tema vabad hetked mööduvad kalastades ja hiljuti uude koju kolides leidis Karel esimese asjana endale kohe sõbra, kellega koos kala püüda. Karelit rõõmustab üle kõige, kui ta leiaks jõuluvana kingikotist endale uued kalastustarbed, sest tema praegune õng on väga vana ja väsinud ning sellega kala kättesaamine on päris keeruline. 

Kalakirg on ka Tartumaal elaval noormehel Markusel (17). Teda tõmbab loodus väga ja igal võimalusel ta sinna lähebki. Kala tahab Markus püüda ka talvel ja hea oleks, kui jõuluvana tooks talle taliõnge komplekti. 

Viljandimaal elab Kevin (17), kes eelmisel aastal sai endale tööriistakohvri ning seda läheb majapidamises nüüd alatasa vaja, sest ikka vajab miski parandamist – Kevini osavate käte all saavad kõik asjad korda ning majapidamistööd tehtud. Jõuluvanale kirjutas Kevin, et sel aastal soovib ta oma isiklikku akutrelli. Kevinile meeldivad kõiksugused meisterdamistööd ja teda kutsuvad samuti kalaveed. „Möödunud sügisel avastas ta meisterdamisele lisaks ka kalalkäimise ja meil oli kogu sügis värske kala pidevalt laual,“ rõõmustab perevanem. 

Õue seiklema!

Lääne-Virumaal elav Kirill (14) tunneb suurt huvi looduse ja õue-elu vastu. Talle meeldib ehitada onne, matkata ja sõpradega koos põnevaid paiku avastada. „Kirill on rõõmsameelne ja mitmekülgsete huvidega tegus noormees. Eriti köidavad teda tegevused vabas õhus. Kirillil on suur huvi looduse vastu. Ta oskab omaealistest enam märgata linde, loomi, erilisi puid ja jälgib põnevusega putukate elu ja toimetusi. Ta on ka kirglik kalamees,“ kirjutab perevanem Kirilli kohta jõuluvanale. Kingisooviks on Kirillil matkaja seljakott, kuhu saaks pista binokli, joogipudeli, võileiva ja muud matkajale olulist kraami. 

Sama soov on ka Kerdil (10), kes elab Ida-Virumaal. Hea, kui tema koti küljes oleks ka tool, kus saab vahepeal istudes jalgu puhata. „Kotiga saan kaasa võtta toitu ja jooki ning matkata kauem,“ seletab Kert oma ideed. 
Pärnakaid Andreast (11) ja Miiat (13) huvitab väga uisutamine. Nimelt on Pärnus juba mitu aastat avatud uisuväli ja see tõmbab lapsi magnetina. Nii loodavadki Andreas ja Miia leida jõuluvana kotist päris oma esimesed uisud. „Tahan minna poistega õhtuti hokit mängima, sest uisuväljak on otse meie kodu juures,“ ütleb Andreas. Miia lisab, et uisutamine on Pärnus laste seas väga populaarne tegevus ja alati on olnud tükk tegu, et leida, kellelt saaks uiske laenata. 

Ander (11) Ida-Virumaalt on suur jalgrattasõidufänn. Ta sai suvel endale uue jalgratta, mille valis välja oma maitse järgi. „Mu jalgratas vajab tuunimist – oleks vaja spidomeetrit,“ kirjutab ta jõuluvanale. Ja lisab selgituseks, et spidomeetriga saab jälgida oma kiirust, läbitud vahemaid ja muidki näitajaid. 

Spordihobid

Läbi aegade on poisse tõmmanud jalka ja see ei ole muutunud – jõuluvana saab igal aastal palju jalgpalliteemalisi soove ning see on väga tore! 7-aastasel Põlvamaa poisil Tõnul on plaan eluks selge: tema tahab saada tuletõrjujaks, kes vabal ajal on ka jalgpallur. Just sellepärast treenis Tõnu entusiastlikult kogu suve ning sügisel oli juba nii osav, et käib nüüd päriselt jalkatrennis. Aga… Suurte treeningutega kulus Tõnu jalgpall täiesti räbalateks. Ehk saab jõuluvana appi tulla ja tuua Tõnule uue jalgpalli? „Mul on vaja edasi treenida, muidu kuulsaks jalgpalluriks ei saa,“ ütleb Tõnu.

Tallinnas elavad Eduard (12) ja Ivan (13) on ukrainlased. Nad kolisid Eestisse märtsis. Mõlemad tegelesid oma kodumaal jalgpalliga, kusjuures Eduard mängis lausa profimeeskonnas ja käis paljudel võistlustel. Ivan oli alati väravavaht. Nende kodu juures Tallinnas on küll jalkaväljak, kuid mängimisel on mõningaid takistusi. Eduardil oli kodus Ukrainas oma pall, kuid see jäi maha. Ta loodab, et jõuluvana toob talle uue palli ja ta saab jätkata jalgpallitreeningutega. Väravavaht Ivan aga tunneb puudust jalgpallikinnastest, sest paljakäsi talvel väravas palli püüda on väga külm, kuid Ivan ei raatsi jätta armastatud mängu külma pärast ära.  

Jalgpalliga on seotud ka Põlvamaal elava Kevini (12) jõulusoov – tema sooviks on saada mõnus talvine soe pesu. Kevinil on kolm korda nädalas treeningud jalgpalliväljakul ja nädalalõppudel võistlused erinevais paigus. Kogenud sportlasena teab Kevin, kui kerge on talvel külmetuda, kui sul pole treeningdressi all seljas korralikku sooja pesu. Jalgpall on praegu Kevini elus number üks asi. Ta mängib jalkat ka treeningutest vabal ajal, vaatab arvutist kuulsate jalgpallimeeskondade mänge, loomulikult elas innukalt kaasa ka jalgpalli MM-ile. Lisaks on Kevin nagu elav jalgpallileksikon – teab paljusid jalgpallureid ja hulgaliselt infot nende kohta. 

Viljandimaa neiud Kristi (15) ja Paula (11) veedavad suure osa vabast ajast tallis hobustega toimetades. Mõlemad on käinud mitu aastat ratsutamas ja ei kujuta elu ilma hobusteta enam ettegi. Kristi plaanib koguni oma tulevase ameti siduda hobustega ja minna pärast põhikooli õppima hobumajandust. Mõlemad hobusehuvilised soovivad jõuluvana kotist leida ratsakindad.  

Joonistamine, fotograafia ja raamatud

Leidub ka tubaseid hobisid. Ida-Virumaal elavad Andra (14) ja Aleksandra (16) on andekad kunstnikud, kes joonistavad imelisi pilte. Andra pildid on omapärased ning ta tegeleb armastatud tegevusega igal vabal minutil. Kusjuures neid vabu hetki pole liiga palju, sest Andra tahab tegeleda kõigega – ta käib lauluringis, kohalikus rahvamajas näiteringis ja noorteringis, talle meeldib esineda. Jõulusooviks on Andral lõuend.  Ka Aleksandra on mitmekülgsete huvidega. Lisaks joonistamisele osaleb ta veel koolis figuuride voolimise ja mõõgavõitluse huviringides. Ta on ka kodus väga abivalmis, aitab kokata või aiamaal rohida. Aleksandra on lausa kannatlikkuse etalon: kui ta võtab ette suure pusle, ei lõpeta ta enne, kui see on kokku pandud. Jõuluvanalt sooviks Aleksandra väga joonistustarvete komplekti, sest senine on kulunud. 

Tartumaal elav Andriano (20) ostis endale hiljuti fotokaamera. Õpihimuline ja püüdlik noormees teeb juba praegu ilusaid pilte, kuid tunneb, et õppida selles vallas on lõputult ja et ta vajaks professionaalset juhendamist. „Mul oleks väga hea meel, kui jõulukingituseks saan osaleda veebipõhisel fotograafia algkursusel,“ ütleb ta. „Tunnen, et veel paremale tasemele jõudmiseks vajan õpetust asjatundjalt.“

Lääne-Virumaa neiu Karina (17) on võlutud ilumaailmast ja meigikunstist. Karina tuba näeb juba praegu välja nagu ilusalong ning talle meeldib nende teemadega tegeleda kogu vaba aja. Mõistagi kasutab Karina modellidena oma sõbrannasid, kes on sellega ka rõõmuga nõus, sest Karina on meikimises erakordselt osav. Suvel käis Karina tööl ja teenitud raha eest ostis töövahendid geelküünte tegemiseks. Nüüd õpib neiu täiesti iseseisvalt ja omaalgatuslikult küünetehnikat. Ka see tuleb tal päris hästi välja ning sõbrannad on taas rõõmuga Karinale küünemodelliks. Tulevikuplaanid on Karina sidunud samuti ilumaailmaga – ta tahab õppida iluteenindajaks. Jõulusoovgi on neiul samuti selle valdkonnaga – teda rõõmustaks parfüüm. 

Ida-Virumaal elav Tatjana (18) õpib kutsekoolis põllumajandust. Õppimise kõrvalt tal eriti vaba aega ei jäägi, kuid vabad hetked sisustab Tatjana raamatute lugemisega. Tema lemmikautor on Colleen Hoover ja jõulusoov seotud sama autoriga: jõuluvanalt soovib ta romantilist noorteromaani „It starts with us“. 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.
Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 

Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori iseseisvasse ellu astumisel hariduse omandamisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. 

Teen annetuse


Pildi joonistas Kadri