Jõulupuu: Mida küll soovib teismeline?

8.12.2023
Jõulusoovide puu
Kaks päkapikku

See küsimus on jõulu eel teemaks paljudes kodudes, kus kasvamas teismelised. Soovid võivad olla seotud hobide, peatse elluastumise, praktiliste vajaduste või lihtsalt lustiga. Nii soovib Tallinnas elav noormees (13) astronoomilist teleskoopi. Tema jutud keerlevad juba mõnda ega ümber tähtede ja astronoomia, ta tahaks tähti teleskoobi abil lähemalt vaadata. Lisaks tähtedele on noormees ka pillimees – ta huvitub ukulele ja klaverimängust ning üldse meeldib kõik, mida saab teha oma kätega, näiteks puutöö ja teemanditikand. 

13-aastane Tartu perekodus kasvav poiss on kõva kalamees ja spordipoiss. Ta hakkas sel aastal käima kick-boxi trennis ja see trenn meeldib talle nii väga, et ta käib trennisaalis jõudu tegemas ka siis, kui treeningut polegi. Jõulusoovina nimetas poiss käekella – just sellist mehelikku, mitte mingit tilu-lilu. „Kooli ajal ei tohi telefonist kella vaadata, aga ma ei taha jääda trenni ega mujale hiljaks. Lisaks saan varsti 14 ja tahan asjalik välja näha,“ põhjendas noormees oma soovi lihtsalt ja konkreetselt. 


Hobikingitused

Noori kalamehi leidub veel. Tartus perekodus elab noormes, kelle sooviks on saada kalastustarvete kast. Ta on hakanud väga armastama kalastamist ning talle üldse meeldivad tegevused looduses ja värskes õhus.  Tulevikus saab temast ehitaja – ta õpib esimest aastat üldehitust. 

Kalapisikuga on täielikult nakatunud ka 14-aastane poiss. Tema arsenali kuulub mitmeid õngesid, aga lendõnge veel ei ole ja seda ta endale soovikski. Ta on teinud interneti abil korraliku eeltöö lendõngepüügi kohta ja teab nüüd täpselt kus ja kuidas sellega püüda. Veelgi enam – ta tegi kogu suve suvalise ridvaga lendõngepüügi „kuiva trenni“ – harjutas õnge viskamise liigutust. Kogu suve veedab noormees muidugi kalavetel. Järve ääres kulub poisil lugematuid tunde ja enamasti meeldib tal seal käia üksinda, et saaks täielikult kalapüügile keskenduda. Kalastamine mõjub talle rahustavalt ja on olnud juhuseid, kui poiss, kes muidu on ka suur arvutihuviline, unustab ära isegi oma arvutiaja. 

15-aastane neiu on võlutud hobumaailmast. Tema lemmikhobi on ratsutamine, millega neiu on tegelenud juba 3 aastat. Kogu ta vaba aeg ja taskuraha kulub hobustele ja ratsutamise varustusele. Ise ütleb ta, et nende suurte tarkade loomadega toimetamine aitab jagu saada igapäevamuredest ja lihtsalt pakub hingele nii palju. Teda rõõmustaks, kui jõuluvana pakis oleks Hobukeskuse kinkekaart, et saaks veel rohkem varustust osta. 


Väljanägemine on oluline

Pärnus elav 15-aastane neiu, kes on väga iseteadlik ja vaikne. Ta ei jaga oma soove ja mõtteid kuigi lihtsalt, kuid samas pere ühisüritustest võtab alati osa. Tal on alati asjadest oma nägemus ja ta teab, mida ta tahab. Näiteks selleks jõuludeks soovib ta parfüümi, kuid see on tema sõnul ikkagi nii isiklik asi, et ta peaks selle ise välja valima. Seega rõõmustaks teda kinkekaart, millega ta saaks ise endale õige lõhna valida.  

18-aastane noormees käib teist aastat kutsekoolis ja õpib abikokaks. Kuna koolis käib ta ainult ühel päeval nädalas, siis ülejäänud aja on ta oma peremajas majandusmeestele abiks. Noormehele meeldib igasugu töid teha ja majandusmehi aidates on ta õppinud tegema erinevaid majapidamises vajalikke töid. Need oskused kuluvad õige pea iseseisvas elus väga ära. 

Tema jõulusooviks on üks mehelik kaelaehe. Kui noormees kaubanduskeskuses käib, siis ei lähe ta kunagi ehete poest mööda ilma sinna sisse astumata ja kaelakettidele pilku heitmata. Ta leiab, et üks kena kaelakett on mehe kaelas väga stiilne. 


Praktilised kingitused

16-aastane neiu oskab rõõmu tunda enda ümber ilu loomisest. Andekas tüdruk unistab moedisaineriks saamisest. Tema tuba on erakordselt hubane ja ainulaadselt sisustatud. Ta armastab väga hobuseid ja joonistamist ning kõik vabad seinad tema toas on kaunistatud hobusepiltidega. Kui ta joonistab, siis ta teeb seda erilise pühendumusega iga väikest detaili peensusteni viimistledes. Iga tema vaba hetk möödubki joonistades. Aga jõuluvanalt sooviks neiu hoopiski mitte joonistustarbeid, vaid pehmet vaipa, et oma hubast tuba veelgi mõnusamaks muuta. 

14-aastase neiu soov on selline, et neiu pisut isegi muretseb, kas jõuluvana sellist asja saab tuua – äkki ei mahu kotti. Nimelt sooviks ta öökapikest, mille saaks panna voodi kõrvale. Talle meeldib oma tuba sättida ja öökapike on praegu puudu. Sellepärast pole ka kohta, kuhu panna voodi kõrvale sobivaid asju, näiteks öölampi. 

17-aastane noormees tegutseb arboristina ja teeb metsatöid. Tema jõulusoov on lühike , üdini praktiline ja tööga seotud: oleks väga vaja üht pikkade varrukatega sooja ja hingavat t-särki. 


Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!

Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev. 
Panusta 5 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori iseseisvasse ellu astumisel hariduse omandamisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. 

Vaatan kingitusi  Hakkan püsiannetajaks


Foto: Erin Mckenna | Unsplash