Jõulusoovide puu

Jõulusoovide puul on turva- ja asenduskodude laste jõuluvanale saadetud unistused ja soovid. Et need ei jääks pelgalt unistusteks, vali jõulupuult kink ning tee annetus vastavalt oma võimalustele.

www.heategevusfond.ee/joulupuu

Taskurahast saab alguse isikliku eelarve koostamise tarkus

Lapsed, kes kasvavad vanavanemate hoole all või asenduskodus ja õpivad täiskoormusega kutseõppeasutuses või kõrgkoolis, saavad sel õppeaastal juba neljandat aastat järjest käia koolis SEB Heategevusfondi toel.

Pühapäeval, 1. märtsil toimus karjääripäev, millelt 85 noort said kaasa rahaga targalt ümberkäimise oskuse ja tööriistad teadlikuks ning sihipäraseks karjääriplaneerimiseks. Rahatarkust jagas Soome Humaki ülikooli õppejõud Niila Tamminen ja karjääriplaneerimise nõu andis noortele kommunikatsiooniagentuuride liidu Creative Union personalijuht Annika Räim. 

Iseenda aitamisest ning lähedaste toetamisest rääkis psühholoog-psühhoterapeut ja koolitaja Mare Pork. Kuidas internetis targalt liigelda, selgitas Tallinna Ülikooli doktorant, „Targalt internetis“ töögrupi liige Birgy Lorenz. Loomingulises töötoas said noored loovprodutsent Lehari Kausteli käe all kogemuse muusikalisest koosloomisest. 

Karjääripäeva ühe esineja Niila Tammineni sõnul antakse Soomes põhikooli õpilastele keskmiselt 5–15 eurot taskuraha nädalas. Taskuraha annavad vanemad, kellel on tähtis roll lastele rahatarkuse jagamisel, aga selle kasutamist vanemad tavaliselt ei kontrolli. Tamminen rääkis, et taskuraha saavad noored kodutööde tegemisest või suvevaheajal tehtud töö eest. Raha kogutakse kindla eesmärgi või unistuste täitmiseks. Heategevusfondi rahatarkuse töötubade tagasiside on siiani näidanud, et noored, kes on oma taskuraha ise teeninud, kasutavad seda oma rahaasjade plaanimisel palju teadlikumalt kui need, kes lihtsalt taskuraha saavad. 

Kellest sa kõige enam sõltud?

Mare Pork rääkis enesekindlusest ja enesejuhtimisest. Ta selgitas noortele, kui olulist rolli mängib enesejuhtimisel argumenteeritud enesekindlus, mis aitab inimesel võimalikult palju just iseendast sõltuda. Porki arvates peaksid noore inimese toetajad ja tugiisikud meeles pidama, et enesekindlust pole kunagi liiga palju, sest just iseendaga rahulolu tagab kõige suurema eelise konkurentsis teistega. Eluga rahulolu sisaldab nii isiklikku toimetulekut kui ka lähedus- ja töösuhteid – kui nendega on korras, siis on enesekindlam elus edasi minna. Hinge- ja meelerahu aga ei ole võimalik saavutada ainult väliste teguritega, vaid seda tuleb otsida ka enda seest. Pork selgitas, et positiivne mõtlemine aitab elus palju muuta. Mõtlemise kvaliteediga saab suunata isegi keemilisi protsesse oma kehas ning sellega seoses toetada enda füüsilist heaolu ja üldist tervist. 

Töövestlusel võib välimusest sõltuda väga palju

Personalijuht Annika Räim selgitas, miks on oluline töövestlusel endast hea mulje jätta just korrektse välimusega, sealhulgas ka riietusega, ja miks on tähtis käepigistuse tugevusele tähelepanu pöörata. Personalijuht võlus mängulises grupitöös särasilmsetest noortest välja nende unistused ning selgitas, kuidas unistustest võivad saada alguse õpingud ja tööelu.

Ka IT-töötoas räägiti töövestlusele kutsumisest ja sellest, keda üldse CV ning motivatsioonikirja põhjal töövestlusele kutsutakse. Birgy Lorenz tutvustas noortele vastava uuringu tulemusi. Peale selle tuli juttu interneti ohutuse põhialustest ja sellest, kuidas kaitsta oma tehnikat arvutist kuni nutiseadmeteni. Arutati internetis toimuvate juhtumite ja oma isikliku avaliku sotsiaalmeedia profiili üle. 

„Pillimäng oli vinge!“

Päeva lõpuks said kõik osalised end proovile panna loomingulises eksperimendis, kus erinevate seltskondade vahel aitas helid õigesti kõlama loovprodutsent Lehari Kaustel. Lehari hüples hoogsalt ühe heligrupi juurest teise juurde ning aitas õiged helikõrgused paika timmida. Küll oli huvitav veepudelitest noote välja võluda – ühed puhudes ja teised Hiina söögipulkadega rütmi koputades. Noored tõdesid, et selliselt karjääripäeva lõpetada on ülilahe ja praktiliste töötubade väike väsimus oli kui käega pühitud. Õhinal jäädi uue hooaja karjääripäeva üllatusi ootama.

Karjääripäeval osalesid noored, kes kasvavad eestkoste- või hooldusperes, turva- või asenduskodus ning plaanivad õppima asuda või jätkavad oma õpinguid, aga ka noored emad, kes on emaks saanud enne 19-aastaseks saamist. Fond annab välja õppestipendiume, mille suurus on 2015. aastal kokku 50 000 eurot.

 

Merike Villard
MTÜ SEB Heategevusfond
 

Osale heateos Täname Sind abi eest, kui oled meie heategevusprogrammi juba toetanud või kavatsed seda teha tulevikus. Sõlmi püsikorraldusleping summas 3 eurot kuus või aita ühekordse annetusega.