Tsirkusekunsti töötuba avas andeid ja andis enesekindlust

7.04.2013
Blogi

7. aprillil osalesid turva- ja asenduskodudes viibivad lapsed Cirque du Soleil’ tsirkusekunsti töötoas Saku Suurhallis. Sellele järgnes Päikesetsirkuse kogupereetendus „Alegria“, mida said nautida kõik 160 Eestimaa erinevatest asenduskodudest kohale sõitnud osalejat Ida-Virumaalt, Põlvamaalt, Tartust, Harjumaalt, Tallinnast ja mujalt.

Mitmekesine päev algas Cirque du Soleil’ meeskonna korraldatud töötubadega, kus lapsed õppisid professionaalide käe all kukkumiskunsti, klounide komejandioskusi, said proovida selga etenduses kasutatavaid kostüüme ja teha mälestuseks pilte. Lapsed ei olnud sedapuhku vaid pealtvaataja rollis, vaid said ise professionaalse tsirkusemeeskonna toetamisel tsirkusenumbreid proovida.

Iga laps sai kingituseks ka riisipallid, millega saab kodus žonglöörimist harjutada. Eksklusiivne ekskursioon viis lapsed lavatagustesse ruumidesse, kus tehti viimaseid ettevalmistusi tsirkusetuuri Tallinnas toimuvateks etendusteks.

Osalevate laste seas märkas tsirkusemeeskond andekat 10-aastast Denissi, kelles peituvate talendioskuste arendamiseks lubas produktsioonimeeskond koos BDG-ga välja anda toetusfondi tema ande edasiarendamiseks.

Seekordne tagasiside nii lastelt kui ka kasvatajatelt oli ülipositiivne: peale professionaalsete artistide etteastete jättis lastele kustumatu mulje see, et nad võisid ise töötubades osaledes proovida erinevate trikkide tegemist, saades aimu, kui rasket tööd tuleb teha selleks, et etteasted laval viperusteta sujuks.

Kasvatajad aga täheldasid, et „lahti läksid“ ka tagasihoidlikumad lapsed ja avastati nii mõnigi talent. Omavahelised nägelused kadusid kui nõiaväel: rõõmus meel, ühtekuuluvustunne ja sära laste silmis andis positiivseid emotsioone nii suurtele kui ka väikestele veel pikaks ajaks. „Seni kuni me ei tee lastega koos erinevaid asju, seni ei saa neist ka innukaid huvilisi,“ tõdes üks kasvataja.

Vaatamata sellele, et artiste oli erinevatest rahvustest, ei tekkinud kordagi olukorda, et ei saada üksteisest aru.

Paljusid kasvatajaid üllatas laste julgus ja see, kui suhtlemisaltid nad olid, sest tavaliselt ei tunne lapsed end võõrastega hästi ja ollakse väga arad ja kinnised: „Aktiivsed lapsed said näidata teistele oma osavust ja seda tehti mõnuga, ujedamad ei tahtnud aga millegagi alla jääda.“

Sandra: “Absoluutselt kõik oli äge!

12-aastase Pille arvates oli väga lahe, et lapsed said artistidega kohtuda. Pillele meeldisid kõige rohkem klounid ja ka trapetsitrikke tegevad tüdrukud. Valitsev lõbus, lahe ja pisut „jube“ õhkkond avaldas tüdrukule sügavat muljet.

15-aastane Ken ütles, et tsirkuseartistidega koos mängimine oli tema elu üks „suurimatest hetkedest“ – ka talle meeldisid väga klounid. Seevastu Kätlinit lummasid tuletrikid ja üle pika aja Tallinnas käimine oli tüdruku jaoks vahva vaheldus.

12-aastane Sandra: “Absoluutselt kõik oli äge! Kuna olen ka ise sportlane, siis võtsin aktiivselt õpitubades kõigest osa!“ Tema vend, 13-aastane Sander lisas: „Ei saa ju õest viletsam olla! Õpitubades sain kõike proovida ja hiljem etendust vaadates avastasin, et paljudes etteastetes olnud trikkidega olin õpitubades ise samuti hakkama saanud!“

16-aastane Sten Robin kirjutas avameelselt: „Olen muidu kinnine ja omaette sahmerdaja, kuid see päev veendusin isegi, et tore on midagi ühiselt ette võtta ja koos vahvatel üritustel osaleda! Nüüd olen kindel, et võtan ka edaspidi osa taolistest väljasõitudest!“

9-aastasele Kerstinile meeldis väga seista tsirkuseartisti õlgadel ja tunda ennast seal seistes tõelise staarina. Tüdruk ütles, et ta tundis neid harjutusi tehes hirmu kukkuda, aga kuna seda ei juhtunud, siis sai ta sellest enesekindlust juurde ja tahtis seda kõike aina uuesti proovida.

11-aastase Anetti meelest oli vahva õppida pallidega žongleerimist. Ta tegi seda suure huviga ja kuulas tähelepanelikult juhendajat. Hea tunne oli, kui natuke õnnestus. Põnev oli ka batuutidel hüpata ja saltosid harjutada.

16-aastasele Nikolaile meeldis samuti žongleerimist harjutada ja teisi trikke proovida. 13-aastasele Mašale meeldisid kõik asjad, aga üks kloun tundus talle algul natuke hirmutav – ta ei julgenud koos klouniga pilti teha ja põgenes ära. Kaugelt vaadata oli parem…

13-aastane Valdi: „See oli nagu ulme. Kõige rohkem meeldisid klounid, eriti lennukite trikid.“

15-aastane Harri: „Mulle väga meeldis, ma ei oleks uskunud, et selliseid asju on võimalik batuutidel teha. Nad olid nagu ahvid heas mõttes.“

Priidik: „Kust tulevad klounide naljad?

18-aastane Kerly: „Millised fantastilised kostüümid, sain palju häid mõtteid oma koolitööks. Ma ei lähe enam kunagi mingisse teise tsirkusesse, sest minu latt on nüüd väga-väga kõrgel.“

12-aastane Priidik: „See oli minu elu parim asi, see oli võrratu etendus ja ma tahan samuti saada akrobaadiks või klouniks. Kust tulevad klounide naljad?“

12-aastane Kerli: „Ma ei osanud arvatagi, et nii tavalised inimesed on tsirkuses tööl ja et nii tavalised inimesed oskavad selliseid trikke, vau, kui äge see kõik oli. Nägin uneski neid ilusaid asju ja tahaksin ise ka minna tsirkusesse tööle. Mulle meeldisid näomaalingud, need naised, kes neid tegid, olid ilusad.“

Väikesed Harri, Raul, Janek ja Martti olid olnud etenduse pärast väga elevil ja ootasid seda väga, kuna olid näinud reklaame nii telekas kui ka mujal. Ka neile meeldisid väga töötoad: Harri lemmik oli laval batuutidel hüppamine, Janekile meeldis olla kloun, Marttil tuli väga hästi välja peapeal seismine ning Raul nautis žonglöörimist.

Miliina arvas, et etendus oli liiga lühike: oleks võinud pikem olla ja ta vaataks seda mitu päeva. Natuke oli hirmus ka: Adelina kattis silmad vahepeal kinni, kuna kartis, et artistid kukuvad maha. Owele ja Ragnarile meeldisid väga klounid.

Andree: „Mulle meeldisid kõige rohkem õhuakrobaadid, see must vares, kes laest alla lasti, need, kes laval saltosid tegid ja see tulevärk oli ka lahe.“

Alvar: „Mulle meeldis tsirkuses väga. Eriti žongleerimine nende tokkidega ja kui veel põlema pandi, siis oli super! Hakkan nüüd iga päev ise ka seda harjutama.“

Kevin: „See, et sai neid asju ise ka nendes töötubades teha, tegi pärast vaatamise ägedamaks!“

Rain: „Kõige rohkem meeldis lõpus, kui nad lae all kiikusid ja siis need klounid lennukiga. Meeldis see, et sai neid asju ka teha ja et nägu värviti. Tahaks veel uuesti näha seda!“

Vlad: „Nüüd saame edasi harjutada ja teistele näidata!“

Ka 12-aastane Olja kiitis: „Mulle meeldis seal absoluutselt kõik! Aga kõige rohkem meeldis tüdruk valges kleidis, kes ilusti laulis ja naljakad klounid. Aga kui akrobaadid oma trikke tegid, siis oli natuke hirmus ka, ma kartsin, et nad kukuvad alla.“

17-aastane Vlad: „Mulle meeldis, et saime ise kõiksugu asju proovida. Saime proovida ja õppida seda, mida tsirkuseartistid nii hästi oskavad ja pärast nägime kõike seda ka etenduses. Kõige rohkem meeldis salto tegemist õppida ja trummidel mängimine oli vägev. Ja ma õppisin pallidega žongleerima! Pallid saime koju kaasa ka – nüüd saame edasi harjutada ja teistele näidata.“

17-aastane Anna: „Kõige rohkem meeldisid mulle uskumatult ilusad ja oskustnõudvad trikid batuutidel, aga ka kõik teised etteasted. Osa trikke olid ka väga ohtlikud, aga artistid esitasid neid kartmatult. Kõik oli tehtud hiilgavalt. Mul oli sellel päeval sünnipäev ja võin öelda, et mitte kunagi varem ei ole ma oma sünnipäeva nii toredasti veetnud!“

Töötubades tsirkuse köögipoolt näha saanud poisid imestasid ka selle üle, et kui nemad suutsid teha trampliinil vaevalt ühe salto, siis akrobaadid tegid kahe- ja kolmekordseid saltosid: see oli võimas vaatepilt! Ka tulenugadega žonglöörimine oli põnev – muljet avaldas see, et etenduse käigus said artistid ka pisut põletada, aga välja nad seda ei näidanud …

Kas tsirkuseartisti elu on üksildane?

Seekordne etendus andis ka tõsisemat mõtteainet. Ühe asutuse kasvandikud arutlesid koju sõites auto tagaistmel selle üle, kas tsirkuseartisti elu on üksildane. „Sa rändad kogu aeg ühest kohast teise, aga millal sa siis kodus oled?“ kirjeldas kasvataja poiste elavat arutelu. Kui üks lastest arvas, et see on ju lahe ka, sest saab kogu aeg olla erinevates hotellides ja süüa maitsvaid hotellisööke, siis teine leidis, et selleks, et tsirkuses töötada, peab kogu aeg trenni tegema ja ei tohi laisaks muutuda.

Lapsed tõdesid, et artisti elukutse on tegelikult ohtlik: kui kukud, siis võib surma ka saada. Üks poiss arvas ka, et abielluda tuleb kellegagi, kes samuti tsirkuses töötab, siis saab kogu aeg koos olla ja ühiseid trikke teha.

Kasvatajad: töötuba avas lastes andeid ja tugevdas koostöövaimu

Kasvataja Enel kirjutas, et lastega koos pallidega žongleerimine oli tore ka kasvatajatele endile, kuigi kõik ei jaksanud lastega sammu pidada. „Seni kuni me ei tee lastega koos erinevaid asju, seni ei saa neist ka innukaid huvilisi,“ ütles ta.

Nii lastele kui ka kasvatajatele avaldas sügavat muljet üks lastekodulastest, Deniss, kes suutis oma oskustega ka kogenud tsirkuseartistid ahhetama panna. Kasvataja Olavi ütles: „Meie maja „talent“ pakatab nüüd enesekindlusest – ta luges üles kõik särgid, kindad, jalanõud ja muud vahendid, mis talle anti. Tõesti on hea meel, et mõni laps sai kohe eriliselt tähelepanu, vist kõigi nende aastate eest, mil ta on pidanud rändama ühest kodust teise. Tundub, et tema sära langes ka kõikidele teistele meie maja lastele, kõik said innustust.“

Kasvataja Jaanus aga nentis, et vaatamata sellele, et artiste oli erinevatest rahvustest, ei tekkinud kordagi olukorda, et ei saada üksteisest aru – kehakeel, käed ja jalad abiks ja kõik sai ära seletatud. Ta mainis tsirkuse töötoa positiivse ,,kõrvalnähtusena“ ka seda, et lapsed said kokku oma sõprade ja tuttavatega teistest asenduskodudest. „Ega seda nüüd väga tihti ka ei juhtu,“ sõnas ta.

Kasvataja Aili ütles, et teda üllatas kõige enam laste julgus ja see, kui suhtlemisaltid nad olid, sest tavaliselt ei tunne lapsed end võõrastega hästi ja ollakse väga arad ja kinnised. „Aktiivsed lapsed said näidata teistele oma osavust ja seda tehti mõnuga, ujedamad ei tahtnud aga millegagi alla jääda. Poisid, kes tavaliselt tegelevad üksteise togimise või muu sellisega – kellelgi polnud selleks aega ega mahti. Üksteise tögamine unustati sootuks...“

Huvijuht Priit ütles, et see külastus oli enamat, kui nad oleksid osanud oodata. „Selline aktiivne tegevus ja mõnus õhkkond tõi lastes esile mängulisuse ja vaba tunde – nad ei tundnud võõrastust juhendajate ega uue koha ees.“

Ka tema märkis ära just selle, et paljudes lastes avaldusid tsirkuse töötoas võimed, mida nad said näidata, ja kiitis koostööd laste vahel: „Kasvandikud, kes kodus omavahel väga ei läbi, olid väljasõidul üksteise suhtes sõbralikult abivalmid. Võõras keskkonnas hoiavad ikka omad kokku ja sidemed tugevnevad,“ ütles ta. Nüüd harjutatakse žongleerimist ka kodus. „Positiivne on asjaolu, et see oli võimeline ka intellektipuudega lastele,“ märkis ta veel.

Ka puuetega lapsed vajavad selliseid töötubasid väga

Kasvatajatele, kes töötavad iga päev ka puuetega lastega, jäi silma see, et just puuetega lastele annavad sellised töötoad eriti palju. Kasvataja Ly ütles: „Mulle kui kasvatajale tundus, et need keerulisemad töötoad põhjustasid rohkem huvi ja köitvust, sest puudega laste tähelepanu hajub kergelt, aga seal suutsid nad kenasti keskenduda. Puudega noortele jääb sellisest päevast kogemus kogu eluks!“ tänas ta korraldajaid.

Juhataja Karis aga kirjutas, et sellised väljasõidud, suurüritused arendavad silmaringi, aitavad luua uusi suhteid, leida sõpru, distsiplineerivad ja õpetavad käituma. Laste silmis olnud rõõm ja naeratus andis väga suure positiivse emotsiooni ka kasvatajaile endile.

Kasvatajate üldine arvamus oli, et kui lastel esineb ikka aeg-ajalt omavahelisi arusaamatusi ja üksteise nokkimist, siis üritustel käies on nad muutunud rahumeelsemaks, arvestavad teistega ja hoolivad üksteisest rohkem. Lapsed tunnevad end suures võõras rahvamassis ühise perena. Kasvataja Sirje: „Huvitav oli see, et kogu päeva jooksul ei kuulnud ma ühtegi halba sõna ega ebatsensuurset väljendit! Suurepärane seltskond! Koos oli mõnus olla! Mitte ainult minul nendega, vaid neil ka üksteisega.“

Ühe turvakodu juhataja kirjutas oma tagasisides: „Vahva oli teada saada, et ka lapsed võivad keeruliste liigutuste ja trikkidega hakkama saada. Küllap nõudis see nii mõneltki eneseületamist ja julgust,“ ütles lastega koos olnud kasvataja, kes pani lastes tähele erilist rõõmu- ja uhkusetunnet pärast raske ülesande täitmist.

Tsirkusekunsti töötuba asendus- ja turvakodudes peatuvatele lastele sai teoks MTÜ SEB Heategevusfondi, BDG-le kuuluva kontserdiagentuuri FBI ja Cirque du Soleil’ meeskonna koostöös.

Triin Lumi