Jõulusoovide puu: Lähedus mängu- ja lemmikloomadest

9.12.2018
Blogi

Paljude inimeste elukogemus on neile näidanud, et lemmikloomad on kõige lojaalsemad ja truumad kaaslased. Nad ei ütle kunagi halba sõna ja võtavad punnimata vastu kogu armastuse. Seepärast igatseb nii mõnigi laps endale lemmiklooma, olgu kasvõi mängu.

11-aastane Aleksandra Tallinnast tegeleb juba kolmandat aastat kergejõustikuga. Praegu teeb ta trenni suisa kolm korda nädalas ning on juba ka esimestel klubisisestel võistlustel osalenud. Lisaks meeldib Aleksandrale meisterdamine ja käsitöö, aga tema silmad löövad tõeliselt särama, kui ta näeb loomi. Suurena on tal kavas hakata lemmikloomapoes müüjaks. Jõuluvanalt soovib laps aga interaktiivset kassi. Mõistagi tahaks ta päris kassi või koera, aga kuna nende peres on ühel lapsel allergia, siis see unistus peab esialgu jääma veel kasvama.

Robotkassi soovib endale ka 10-aastane Maarja, kes on asenduskodus elanud pea pool aastat. Tal pole varem eriti palju mänguasju olnud ja alles hiljuti sai ta endale kaisukoera, mis aitab luua turvatunnet ja kohaneda uues kodus. Tema elus on tegelikult ka üks päris suur ja elus loom – nimelt hakkas ta sügisest käima ratsutamas.

17-aastane Kelli Tartumaalt on aga õnnega koos, sest sel sügisel kinkisid sõbrad talle sünnipäevaks kassipoja. Ta on oma peres kõige vanem laps ja õpib juba kutsekoolis ehitusviimistleja ametit. Oma vaba aja pühendab ta aga meelsasti sõpradele ja nüüdsest ka kassipojaga tegelemisele. Kelli soovibki jõuluvanalt kassi transpordikotti, et looma eest parimal moel hoolitseda ja teda ohutult loomaarsti juurde viia.

Mänguga tervemaks

3-aastast Liisat Jõgevamaalt on tabanud aga tõsine ponihullustus. Mänguks sobivad talle isegi malemängu ratsud, mida ta nimetab ka ponideks. Isegi kodu ja poodi mängib ta alati ponidega ja kaasab sinna ka täiskasvanuid. Liisa räägib oma ponidest, sätib nendest kokku perekonna ja juhendab täiskasvanuid olema kas ema, tädi või sõbranna rollis. Laps annab ise teada, keda tal parasjagu vaja on ja ega siis sellistes mängudes pole ponisid kunagi liiga palju. Seetõttu soovib Liisa jõuludeks helendavat väikest mänguponi.
Liisa on elav näide sellest, kuidas lapsed tegelevad enda jaoks oluliste teemadega rollimängude kaudu. Samuti mõjuvad erinevad raamatud ja lood, mida lapsed mõnikord soovivad kuulata üha uuesti ja uuesti. Sel ajal toimetab tema sisemaailm teemadega, milleni sõnadega veel ei küüni. Üks korduva stsenaariumiga mäng kestab täpselt nii kaua, kuni sisemaailmas on sellega rahu tehtud.

12-aastane Reet Elvast armastab sel põhjusel ikka veel nukkudega mängida. Viimasel ajal on tema hoolitsusvajadus kasvanud ja ta on hakanud rohkem väikeste lastega tegelema. Reedal on ilusad pikad juuksed ja erinevate soengute ning patside tegemine pakub talle põnevust. Tema soovib oma mängude täiustamiseks soengupead ja sinna juurde kuuluvaid aksessuaare. Ta tahab hakata kätt harjutama, et hiljem teha patse nii endale kui ka sõbrannadele. Väljaspool kodu on Reet aktiivne tüdruk ja ka tema elus on suur sõber – sügisest käib ta ratsutamas ja ka suusahüppetrennis.

 

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. Loe lisa: http://www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus