Jõulusoovide puu: Kiiktool – täiskohaga abikasvataja

14.12.2018
Blogi

Igal aastal on perede soovide, kingid kogu perele kasutamiseks, nimekirjas mõni kiiktool. Uurisime välja, mis on selles mööbliesemes nii erilist, et see on osutunud nii nõutud kaubaks.

Vastuse andis Valgamaa Hoiupesa kasvataja Janeli, kelle peres on kuus erivajadustega last. „Kiiktool rahustab meie erilisi lapsi, kes oma erivajadusest lähtuvalt on mõnikord ärevamad, ning pakub häid emotsioone aasta läbi,“ ütleb Janeli. „Meie perekonna väikseim on sõnatu autistlik poiss ja ka tema silmis näeme meeleolumuutust, kui ta kiikuda saab.“

Paraku on ilmad juba külmad ja õues enam nii pikalt aega veeta pole võimalik – üks suur ja õdus tubane kiiktool saaks õuekiikede rolli täitmisega ideaalselt hakkama. Seda teavad perevanemad juba hästi, sest neil oli varem see mööbliese täitsa olemas.

Kiiktool soodustab suhtlemist

Hoiupesa perekodusse tuli too varasem kiiktool ühes autistliku poisiga, kellele omavalitsus selle kinkis. Kiiresti osutus see aga maja kõige popimaks esemeks, mis liitis omavahel nii varasemaid kui ka uusi lapsi. „Märkasime, et uued tulijad sõbrunesid teistega kiiremini,“ meenutab Janeli. Lisaks rahustavale mõjule oli kiiktoolil ka sotsiaalne roll – lapsed hakkasid üksteisega rohkem suhtlema ja arvestama, samuti oma järjekorda ootama ning kõigele lisaks veel ka kella tundmist ja ajast kinnipidamist õppima. Väiksemate laste suureks rõõmuks oli see, et nemad said kiikuda koos pereemaga.

Kiiktoolil oli täiskohaga töö ja puhata sai see vaid siis, kui lapsed olid koolis või sügavas unes. Lõpuks ei pidanud kiiktool tööpingele vastu ja läks katki. „Kui mõtlesime perekingitusele, siis leidsime, et mänguasju on juba küll, aga kiiktool on just see suur mõnus asi, mis nüüd meie koosveedetud ajast puudu on,“ ütleb Janeli.

Sama sooviga on sel aastal ka Kuressaare perekeskuse Karsumm pere. Nendegi peres kasvavad erivajadusega lapsed, kellele mõjub kiikumine rahustavalt ja on sel põhjusel laste lemmiktegevus. „Kiiktool annab meie lastele võimaluse tunda end mõnusalt, kui plaadilt tuleb lemmikmuusika, kasvataja loeb muinasjuttu, kui vaadatakse, kuidas kaminas põleb tuli või ka lihtsalt vaikuses kasvataja süles istudes,“ maalib juhataja Janne sõnadega pildi sellest, kui oluline võib üks kiiktool laste jaoks olla.

Raskustekk toob hea une!

Oma laste rahustamiseks soovib Tallinnas Lillekülas asuv turvakodu aga hoopis raskustekke. Neid, tavapärasest mitu korda raskemad tekke, on meditsiini- ning teraapiavaldkonnas kasutatud juba pikki aastaid nii stressi kui ka ärevuse leevendamiseks ja ka sügavama une soodustamiseks.

Raskuse toimel hakkab inimese keha tootma serotoniini ja melatoniini – need ained tekitavad rahulolutunnet ja soodustavad uinumist. Lisaks väheneb kortisooli ehk stressihormooni tase.
Teki valikul tuleks lähtuda põhimõttest, et selle kaal oleks 10% kehakaalust või veidi raskem. Turvakodus vajavad „rasketekke“ nii väikesed kui ka vanemad lapsed, kes sealt pelgupaika leiavad. Lapsed, kes tunnevad ärevust, saavad siis kiiremini rahuneda, uinuda ning nautida pikemat ja sügavamat und, mis on turvakodus peatuvatele lastele ülioluline.

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.

Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk, kuid elu käib 12 kuud aastas ja unistused ei lõpe jõuludega. Sellepärast tee lastele kingitus iga kuu ning hakka püsiannetajana nende hobitegevuste toetajaks. Püsiannetaja tugi on hindamatu väärtusega, sest trennis käia ja hobidega tegeleda tahavad perekodude lapsed aasta ringi täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Anna neile püsiannetajana turvatunne, et nad saavad oma lemmiktegevusega tegeleda praegu ja ka edaspidi!

Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel. Loe lisa: www.heategevusfond.ee/joulupuu/pysiannetus.