Perekingitused: palju rõõmu koosolemisest ja -tegemistest

Perede ühised kingisoovid on väga erinevad, kuid paljudel neist on üsna üks eesmärk – et oleks võimalik rohkem koos aega veeta. Olgu siis veekeskuses möllates, lauamänge mängides või uue köögimasina abil ühiselt kokates. 

Nagu ka varasematel aastatel, ootavad ühed pered jõuluvanalt praktilisi tarbeesemeid (näiteks kodumasinad, mõni mööbliese), teised aga elamuskingitusi: käik veekeskusesse, teatrisse, ööbimine hotellis või fotosessioon. Ühtviisi olulised on kõik soovid!

Saaks veekeskusesse!
Sellest unistavad paljud-paljud lapsed. Veekeskusesse võiks minna alati ja olla seal lõputult kaua. Ning alati saabub lahkumise aeg liiga vara!
Nii ongi mitme pere ühiseks jõulusooviks veekeskuse külastus. Valgas asuv perekodu on üks sellistest. Selles peres elavad eri vanuses lapsed ning nende suur unistus on teha talvel-kevadel üks Pärnu-päev: möllata Terviseparadiisi veekeskuses, jalutada Pärnu Rannapromenaadil ja jääda sinna linna ka ööbima. „Ma pole kunagi ööbinud hotellis,“ ütleb üks pere noorematest poistest. „Tahaksin väga proovida, kuidas see on. Et kas on ka uhke?!“
Pärnu pere tahaks aga võtta ette käigu Tallinna, Mustamäe Elamus Spaasse. „Oleme Pärnus külastanud erinevaid veekeskusi,“ kirjutab pere ema. „Meie lapsed armastavad suviti ka rannaskäimist ning just nüüd on nooremad lapsed õppinud koolis ujuma. Suuremad lapsed on juba varasemast tublid ujujad, nii et pealinnas asuva veekeskuse külastus rõõmustaks kõiki.“

Ilusad kleidid ootavad teatrisse viimist
Tallinnas perekodus elavad ühes peres lapsed vanuses 3–15 aastat ja nende pere ootab jõuluvanalt Piletilevi kinkekaarte, et teha
teoks ammune unistus – minna kõik koos balletti vaatama. See pere on „Jõulusoovide puu“ projekti kaudu ka varasematel aastatel teatris käinud ning lapsed teavad juba, mida oodata. Teatriõhtu on suursündmus. Juba päevi varem hakatakse mõtlema, mida ilusat selga panna ning kuidas ennast üles lüüa ja mitte keegi lastest ei taha teatriskäigust kõrvale jääda. „Teatris on väga uhke. Isegi pidulik. Me paneme end hästi ilusasti riidesse ja käime alati pärast teatrit ka kohvikus. Väga ootan teatrisseminekut,“ ütleb üks pere tüdrukutest.
Põlvamaal perekodus elava pere ühissoov on üsna eriline. Selle pere lapsed on väga suured saate „Su nägu kõlab varsti tuttavalt“ fännid. Neil on lausa omad lemmikud, kellele hasartselt kaasa elatakse ja pöialt hoitakse. Pere tahaks võtta ette käigu Tallinnasse saate finaali, et kohapeal oma lemmikutele kaasa elada. „Ma pole kunagi televiisoris olnud, aga oleks ju äge sinna sattuda. Äkki mõni tuttav näeb mind,“ ütleb üks pere poistest. Veel tahaks lapsed teada, kuidas ikkagi käib grimeerija töö ning mismoodi saab nii teha, et naisest saab mees ja vastupidi. „Meil kulgeb elu praegu selle käigu ootuses. Loetakse lausa päevi saate finaalini ja sellest tuleb kindlasti üks väga meeldejääv jõulukink,“ ütleb pere ema. „Ning eriti tähtis on seejuures, et televiisorisse minekuks saab selga panna kõige ilusamad riided ja teha pähe kõige uhkemad soengud.“

Kokkame koos!
Ühe Tallinnas elava pere tüdrukutel on suur huvi kokkamise vastu. Kuidagi on läinud nii, et köök on selles peres põhiline ajaveetmiskoht – siin saab ära rääkida kõik päevasündmused, niisama lobiseda ja muidugi nalja visata. Peres on komme, et suuremad lapsed teevad kord nädalas õhtusöögi kogu perele. Lapsed on väga uudishimulikud ja neile meeldib katsetada uusi retsepte. „Eriti meeldib meile küpsetada ja üldse igasuguseid magustoite teha,“ ütlevad nad. „Aga kui meil oleks veel vinge köögikombain, siis teeks ka muid sööke, kindlasti teeksime
rohkem salateid.“
Köögikombainist unistab ka Viljandi pere, kus elab kuus eri vanuses erivajadusega last. Kaks neist on alati köögis platsis, kui seal süüa valmistatakse. Perevanem ütleb, et lastele meeldib teha erinevaid toorsalateid. Tõsi, vaja läheb ka täiskasvanu abi, sest väikesed sõrmed ei ole veel käsiriiviga toimetamisel kuigi osavad. Just sellepärast olekski abiks köögikombain, millega saaks toitu valmistada kiiremini ja turvalisemalt.

Turvalist aega
Tartus elav pere igatseb elutuppa kiiktooli. Peres elavad lapsed, kes vajavad palju lähedust. Kiiktoolis on seda hea põnnidele pakkuda, sest rütmiline kiikumine rahustab ning lapsed tunnevad end paremini. Pere loodab jõuluvanalt saada kiiktooli, milles kiikumisest ning niimoodi päevaemotsioonide mahalaadimisest võiks edaspidi saada pere magamaminekurituaali osa.
Sama mõte on ka Valgamaal elaval perel, kus kasvavad ka päris pisikesed lapsed. Pärast aktiivseid päevatoimetamisi ja mänge oleks nii hea end nagu tsirgukene pesas kasvataja süles uniseks kiikuda.
Tartus elava pere erivajadusega lastel ei ole huulil sõnu, millega oma emotsioone väljendada, kuid muusika on see, mis nende elu helisema paneb ja hinge avab. Muusika toob rõõmu ja rahu ning teeb tuju paremaks. Pere ootab jõuluvanalt muusikakeskust, mille abil saaks kogu pere korraldada tantsuõhtuid, tähistada sünnipäevi ja pakkuda ka heliteraapiaid.

Ilusad mälestuspildid
Mitu peret soovib jäädvustada aega – võtta ette fotosessiooni professionaalse fotograafi juures. „Ma tahaks endast ilusaid fotograafi tehtud pilte mälestuseks,“ ütleb Tartumaa peres elav 11-aastane neiu. „Samuti on tore, kui saame teha sõbrapilte pere teiste lastega. Ma pole kunagi päris fotosessioonil käinud ja arvan, et see on väga põnev.“

Parim on jõulukink, mis pakub rõõmu ja arendab – sütitab avastamiskihku, paneb teadmisi proovile või õpetab mõnda uut oskust. Teeme lapsele parima kingituse siis, kui paneme tähele tema soove ja mõistame nende soovide taga olevaid tegelikke vajadusi.
Jõuluõhtul kingituste jagamine on paljude laste jaoks aasta kõrghetk. Aga aastas on 12 kuud, 365 päeva, 8760 tundi, 525 000 minutit ja 31 536 000 sekundit. Iga päev, tund ja hetk inimese elus on võrdselt tähtis!
Unistused ei lõpe jõuludega. Kõik perekodudes kasvavad lapsed soovivad igapäevaelust rõõmu tunda ja hobidega tegeleda aasta läbi, täpselt samuti nagu koos vanematega kasvavad lapsed. Seepärast vajame järjepidevat toetust. Oleme tänulikud, kui teete püsiannetuse, sest koos saame teha suuri tegusid iga päev.
Panusta 3 eurot kuus ja kingid lastele eduelamusi, uusi kogemusi või toetad noori hariduse omandamisel, mis on elutähtis iseseisvasse ellu astumisel. Anna oma väike panus, et asenduskodus elaval lapsel oleks samasugune toetav ja arendav keskkond nagu meie oma peres kasvavatel lastel.