Aivar Mäe giidiks turvakodude lastele

3.04.2011
Uudised

Laupäeval, 2. aprillil sõitsid turvakodude lapsed üle Eesti kokku Tallinnasse Estonia teatrisse, et osa saada hiljuti lavastunud Pipi Pikksuka etendusest ja ringkäigust teatri lavatagustesse ruumidesse.

Rahvusooperis Estonia toodi märtsis lavale Pipi Pikksuka etendus, mis on Eesti kõige populaarsemaid lastemuusikale (sel korral etenduse lavastajaks Andres Dvinjaninov ning nimiosas Nele-Liis Vaiksoo). Laupäeval said lavastusest osa ja nautisid teatrikülastust ka 150 turvakodu last Tartust, Tallinnast, Pärnust, Harjumaalt ja Ida-Virumaalt koos saatjatega.

Hommikul teatrimajja jõudes ootas lapsi esmalt ees elamusterohke ringkäik teatrimaja tagaruumidesse. Neil oli võimalus kiigata lavale ja orkestriruumi, kus tehti viimaseid ettevalmistusi etenduseks, grimmituppa härra Nilssonile kõrvade kleepimise ja Pipile tedretähnide joonistamise hetkel ning näitlejate garderoobidesse, maali- ja dekoratsioonisaali, balletitundi jt ruumidesse, kus kees vilgas elu etenduse eel. Ringreisil teatrimajas olid lastele saatjaks teiste seas ka Rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe, kes elavalt jagas seikasid teatrimaja argipäeva tegemistest. Suurt imestust pälvis laste seas Mäe poolt jagatud fakt, et teatri laos on kokku pea 30 000 kostüümi ning ka etenduse vaheajal küsisid nad kasvatajatelt, kui suur see laoruum peab olema, et kõik need uhked kleidid-püksid rippuma mahuksid. Lapsed olid rõõmsalt elevil, et said olla lavastuse ettevalmistuse keskel. „Sellisel juhul ei ole sa ju enam tavaline poiss või tüdruk oma klassis, kui saad öelda kohe lava taga esimese tervituse etenduse peaosatäitjatele,” arvas seitsmene Kaarel.

Etenduse järel ootas Sinises saalis kõhutäide, et pikal teel tagasi koju nälg näpistama ei hakkaks. Suur oli laste imestus, kui nende seltsi tulid Pipi Pikksukk koos härra Nilssoniga, jagades meeleldi autogramme noorte austajate kavalehtedele.
5-aastane Maria sosistas ärevusega hinges vaevukuuldavalt Pipile küsimuse, et kas ikka peab ütlema „suureks eal ei kasu”, sest tema tahtvat küll suureks ja targaks saada.

SEB Heategevusfondi tegevjuht: „Omal moel oli laupäevane teatrikülastus ka kui killuke integratsiooniprogrammist. Kuigi etendus oli eestikeelne, siis ka Ida-Virumaalt kohale sõitnud venekeelse emakeelega lastele, oli Pipi etenduse külastus suureks elamuseks. See oli nende jaoks kindlasti esmakordne ooperiteatri külastus, ehk mõne jaoks ka viimane kord. Kui nad on nüüd käinud ja kuulnud, et lisaks kodus kogetud riiulauludele on maailmas ka teised helid ja riimid, elamused, võimalused ja valikud.”

Taustainfo:
MTÜ SEB Heategevusfond toetab laste varjupaikasid üle Eesti, aidates neid nii rahaliselt (toetusega finantseeritakse varjupaiga laste huvi- ja vabaajategevust, hangitakse koolitööks ja käsitööalaseks tegevuseks vahendeid ning mänguasju, lauamänge ja sportimisvahendeid, korraldatakse erialaseid koolitusi varjupaiga töötajatele, võimaldatakse psühholoogilist nõustamist lastele, rajatakse mänguväljakuid ja remonditakse varjupaiga ruume jms) kui ka korraldades lastele üritusi, mis toetavad laste arengut ja toimetulekut tulevas elus ning võimaldavad lastel lihtsalt rõõmu tunda.

Fond on tänaseks sõlminud püsivad koostöölepingud üheksa laste varjupaigaga: Tallinna Lastekodu Laste Varjupaik ja Väikelaste Varjupaik, Tallinna Laste Turvakeskus, Pereabikeskus Pärnus, Narva Laste Varjupaik, Sillamäel asuv Laste Hoolekande Asutus “Lootus” ning Haiba Lastekodu ja Kiikla Lastekodu varjupaiga teenust osutav maja ja Tartu Laste Turvakodu. 

Allikas: Neljas